Построителни задачи - трапец
построяване на равнолицев трапец
Съществува построен трапец ABCD (AB||CD), който не е непременно равнобедрен или правоъгълен. Да се построи трапец, който е равнолицев на ABCD.
построяване на равнолицев правоъгълен трапец
Съществува построен трапец ABCD (AB||CD), който не е непременно равнобедрен или правоъгълен. Да се построи правоъгълен трапец, който е равнолицев на ABCD.
построяване на равнолицев равнобедрен трапец
Съществува построен трапец ABCD (AB||CD), който не е непременно равнобедрен или правоъгълен. Да се построи равнобедрен трапец, който е равнолицев на ABCD.
построяване на равнолицев правоъгълен трапец - два триъгълника с равни височини
Съществуват два предварително изчертани триъгълници с равни височини към една от страните. Да се изчертае правоъгълен трапец, чието лице е сума от лицата на двата триъгълника.
построяване на описан равнобедрен трапец около окръжност
Да се построи описан равнобедрен трапец по въведена дължина на бедрото c и радиус r на вписаната окръжност – c>2r.
построяване на описан равнобедрен трапец около квадрат
Съществува предварително изчертан квадрат със страна m. Да се построи описан равнобедрен трапец, чиято по-малка основа е равна на страната на квадрата. В трапеца да са вписани следните 4 равнолицеви фигури: началният квадрат, два триъгълника и равнобедрен трапец.
построяване на равнобедрен трапец – вписана окръжност
Съществува равнобедрен трапец ABCD (AB||CD, AB>CD). В трапеца да се впише окръжност k такава, че отношението между лицата на трапеца и окръжността да е равно на отношението между периметъра на трапеца и обиколката на окръжността.
построяване на равнобедрен трапец - основи и бедро
Има предварително изчертани отсечки: a, b (основи), така че a>b и d – дължина на бедро. Да се построи равнобедрен трапец, чийто основи и бедро са равни на въведените дължини на отсечки.
построяване на равнобедрен трапец - основи и височина
Има предварително изчертани отсечки: a, b – представляващи дължини на основи и h височина в равнобедрен трапец. Да се построи равнобедрен трапец, чийто основи и височина са равни на въведените дължини на отсечки.
построяване на равнобедрен трапец - сума и разлика между дължини на основи
Има предварително изчертани две отсечки m=МN и n=PL, като MN>PL. Двете отсечки представляват съответно сума и разлика между дължините на основи в равнобедрен трапец. Да се изчертае равнобедрен трапец ABCD (AB||CD), чиито основи съответстват на дадените зависимости и в същия трапец да се впише окръжност.
построяване на равнобедрен трапец - вписани квадрат и правоъгълни равнобедрени триъгълника
Има предварително изчертана отсечка с дължина a. Трябва да се изчертае равнобедрен трапец, чието лице се формира от вписани: квадрат със страна a и два равнобедрени правоъгълни триъгълника с основа a.
построяване на равнобедрен трапец - основа, медиана и бедро
Има предварително изчертани три отсечки a, c, m. Да се построи равнобедрен трапец, чиято по-голяма основа е с дължина a, бедрото е с дължина c, а медианата към голямата основа е с дължина m.
построяване на равнобедрен трапец – основа, височина и медиана
Има предварително изчертани 3 отсечки a, h и m. Да се построи равнобедрен трапец ABCD (AB||CD), в който една от страните е с дължина a, височината с дължина h и медианата с дължина m. Страната a, височината, и медианата започват от един и същи връх A на равнобедрения трапец.
построяване на равнобедрен трапец - основа, ъглополовяща и ъгъл
Има предварително изчертани ъгъл F и две отсечки a и l. Да се построи равнобедрен трапец, с дължина на по-голямата основа a, дължина на ъглополовящата при острия ъгъл l и ъгъл между основата и ъглополовящата равен на дадения ъгъл. Размерът на ъгъла и дължините на двете отсечки са такива, че крайната точка на ъглополовящата лежи на по-малката основа в трапеца.
построяване на равнобедрен трапец – основа, ъгъл и диагонал
Има предварително изчертани ъгъл F и две отсечки a и d. Да се построи равнобедрен трапец с дължина на по-голямата основа a, диагонал d и ъгъл между основата и диагонала F.
построяване на равнобедрен трапец – основа, височина и диагонал
Има предварително изчертани три отсечки a, h и d. Да се построи равнобедрен трапец с дължина на по-голямата основа a, диагонал d и височина на трапеца h.
построяване на правоъгълен трапец – бедро и височина
Съществуват две отсечки b и h. Да се построи правоъгълен трапец ABCD с височина h и бедро b, в който да се впише окръжност.
построяване на правоъгълен трапец - основи и височина
Имаме предварително изчертани отсечки: a, b и h. Да се изчертае правоъгълен трапец с дължина на основите a и b, височината на трапеца да е с дължина h.
построяване на трапец - лице на триъгълник
Съществува предварително изчертан триъгълник. Да се построи трапец, чието лице е 3 пъти по-голямо от лицето на триъгълника.
построяване на трапец - основи и диагонали
Предварително са построени четири отсечки a,c- представляващи основи на трапец (a>c), както и отсечки d,g – диагонали в трапец. Отсечките d и g не са непременно равни. Да се построи трапец, в който основите и диагоналите са с дължините на дадените отсечки.